Szukam pracy, ale mam zbyt wysokie kwalifikacje

Data dodania: 25.10.2016


Problemem wielu osób podczas szukania pracy jest brak odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. Jest to całkiem zrozumiałe, jednak fakt, że problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty pracy mają osoby z doskonałą ścieżką kariery, może nieco dziwić.

Zjawisko przekwalifikowania na rynku pracy jest coraz bardziej powszechne. Młodzi ludzie masowo realizują studia, brawurowo wkraczają na rynek pracy i zdobywają kolejne umiejętności. Po jakimś czasie okazuje się, że poszukując stałej pracy, ich kwalifikację są zbyt wysokie, by uzyskać zatrudnienie. Dlaczego tak się dzieje?

Pracodawcy bardzo często nie odpowiadają na CV osób „zbyt dobrych” jak na ich oferty pracy, ponieważ mają wiele uzasadnionych obaw. Pierwsza z nich to ta, że kandydat nie doczytał ogłoszenia pracy i mechanicznie na nie zaaplikował. Czasami rzeczywiście tak się dzieje i osoba zaproszona na rozmowę jest rozczarowana warunkami, które wcześniej zostały jasno określone w treści ogłoszenia pracy. Pracodawca także boi się, że wykwalifikowany pracownik będzie oczekiwał pensji równej tej, do której został przyzwyczajony. W szczególności małe, rozwijające się firmy nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie specjalistów, którzy będą żądali dużego wynagrodzenia. Wysokie kwalifikacje mogą być powodem, dla którego fachowiec będzie próbował przejąć odpowiedzialność za zadania, które są mu powierzone tylko w części. W takiej sytuacji pracodawcy bardziej opłaca się doszkolić kogoś mniej doświadczonego, niż walczyć o dominację ze specjalistą o wysokim mniemaniu.

Osoby o wysokich kwalifikacjach również odwiedzają portale rekrutacyjne (sprawdź: szukampracy.pl) i aplikują na oferty kilka szczebli niżej z powodu desperacji. Kiedy nie mogą znaleźć zatrudnienia na poziomie swojego stanowiska, zmuszone są obniżyć standardy i zgodzić się na mniej prestiżową pracę. Takie działanie również wzbudza podejrzliwość pracodawców. Pojawiają się pytania, dlaczego tej osobie trudno znaleźć pracę mimo tylu umiejętności?

Aplikując na oferty pracy o niższym szczeblu, do CV należy dodać odpowiednią informację (list motywacyjny lub mail) wyjaśniającą swój nietypowy wybór. Może on być spowodowany zbyt dużym stresem i odpowiedzialnością na poprzednim stanowisku albo chęcią rozwoju w nieco innej dziedzinie. Aby dobrze umotywować swoją decyzję, trzeba wystrzegać się nadmiernej szczerości. Informowanie potencjalnego pracodawcy o tym, że od pół roku nigdzie nie można znaleźć zatrudnienia lub że poprzednie zajęcie stawało się nudne, zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem.

Powodów, dla których osoba z wysokimi kwalifikacjami poszukuje oferty pracy na niższym szczeblu, może być wiele. Za każdym razem takie aplikacje będą jednak budziły wątpliwości rekrutera, dlatego najlepiej od razu umotywować swój wybór w dodatkowej wiadomości. Trzeba zrozumieć pracodawców, którzy nie chcą zatrudniać osób „zbyt wykształconych”. Imponujące doświadczenie nie zawsze jest pożądaną wartością dla firmy, która ma określone cele i założenia – nie chce, by ktoś próbował ingerować jej w plan rozwoju.


Zobacz także:
szukam pracy