Zawody przyszłości. Jaki kierunek wybrać?

Data dodania: 04.10.2016


Przygotowując się do wejścia na rynek pracy, młodzi ludzie zastanawiają się, czy ich kwalifikacje i doświadczenie będą wystarczające, by znaleźć zatrudnienie. Ich obawy są uzasadnione – znaleźć dobrą pracę tuż po studiach to osiągnięcie graniczące z cudem. Jaki kierunek kariery należy obrać, aby mieć pewność znalezienia oferty pracy?

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że do branży przyszłości należy sektor IT. W tej dziedzinie popyt na specjalistów jest większy niż podaż, dlatego informatyk zawsze znajdzie satysfakcjonujące oferty pracy. Prognozuje się, że zapotrzebowanie w tym sektorze w najbliższych latach zwiększy się o kilkadziesiąt procent. Branża IT to tak zwany „pewniak”, tutaj nawet przeciętny specjalista znajdzie w przyszłości zatrudnienie.

W przyszłości coraz więcej ogłoszeń pracy będzie dotyczyło branży finansowej. Doradcy kredytowi i inwestycyjni, analitycy, księgowi – te zawody będą coraz bardziej potrzebne. Aby być dobrym finansistą, nie wystarczy jedynie skończyć studiów. Trzeba stale poszerzać swoje kompetencje o specjalistyczne egzaminy i kursy, które pozwolą pogłębiać wiedzę, a także zwiększać pensję.

Marketing internetowy to branża, która dynamicznie się rozwija. Coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych, a za parę lat będą one niezbędnym elementem życia dla każdego z pokoleń. Co za tym idzie, ofert pracy będzie coraz więcej, ponieważ zwiększy się ilość odbiorców.

Ogłoszenia pracy skierowane do pracowników fizycznych będą miały coraz słabszy odzew. Podczas gdy ogromny odsetek młodzieży idzie na studia, kształci się i planuje zarabiać umysłem, branża fizyczna może przeżywać prawdziwy kryzys. Będą poszukiwani fachowcy po szkołach zawodowych i kursach, którzy świadczyliby usługi zapracowanym managerom. W dobie starzejącego się społeczeństwa sieć będzie obfitować także w oferty pracy dla opiekunek osób starszych.

Dietetyk to także niekwestionowany zawód przyszłości. Ludzie powoli zyskują świadomość, jak bardzo zatruwają własne organizmy swoim trybem życia i odżywianiem się. Choroby, które powstają w wyniku źle dobranej diety, są obecnie powszechne. Dlatego za kilka lat, gdy zjawisko będzie jeszcze bardziej powszechne, kontakt z dietetykiem będzie konieczny.

Planowanie własnej kariery to trudne zadanie. Zanim obierze się kierunek, dobrze najpierw zbadać przyszłe potrzeby rynku, aby mieć pewność, że nie zabraknie ofert pracy w zawodzie. Oczywiście możliwości jest wiele – własny biznes, emigracja i wiele innych. Jednak warto mieć stale na uwadze umiejętności, które kiedyś będą dawały gwarancję zatrudnienia.