Przyczyny stałego bezrobocia

Data dodania: 04.10.2016


Wiele jest osób, które od miesięcy bezskutecznie poszukują pracy. Za wszystkie swoje niepowodzenia obwiniają system, niesprawiedliwych pracodawców albo fatum. Czy słusznie? Dlaczego niektórym wystarczy wysłać odpowiedź na kilka ofert pracy, by otrzymać zatrudnienie?

Niewątpliwie wiele jest przypadków, gdzie winę za bezrobocie ponosi wyłącznie sam kandydat. Podstawowym błędem jest aplikowanie na ogłoszenia pracy z nieodpowiednim CV. Niepoważne czcionki, pstrokate kolory, dziecinny mail, a na domiar złego zdjęcie z wakacji – pracodawcy wystrzegają się ich jak ognia. Świadczy to o braku profesjonalizmu i infantylizmie. Najbardziej bezpiecznym wyjściem jest stworzenie CV w kreatorze, które oferują różne portale z ogłoszeniami o pracę (zobacz: Szukam Pracy). Dają one pewność, że od strony graficznej życiorys będzie bez zarzutu i nie zostanie z miejsca odrzucony przez autorów ofert pracy.

Następnym wrogiem poszukiwaczy stabilizacji finansowej jest brak pomysłu na siebie. Aplikują oni na wszystkie ogłoszenia pracy, ale tak naprawdę wcale nie zależy im na zatrudnieniu. „Właściwie mogę robić cokolwiek”, „Nie obchodzi mnie, co będę robił, byle płacili” – oto podejścia, które zakończą kontakt z pracodawcą już na etapie rozmowy rekrutacyjnej. Aby otrzymać zatrudnienie, należy na każdym spotkaniu walczyć i wykazywać nieprzeciętną determinację. Trzeba sprawdzić wcześniej, na czym dokładnie polega stanowisko z oferty pracy, jakie są oczekiwania i wymagania. W innym wypadku rekrutujący uzna, że kandydatowi nie zależy na posadzie, a na stanowisko zaaplikował mechanicznie lub przez przypadek.

Kolejną poważną przyczyną jest postawa roszczeniowa. W trakcie przeglądania ofert pracy trzeba przysłowiowo „zejść na ziemię”. Fakt, że kuzynka koleżanki od razu po studiach otrzymała pensję 5 tys. netto nie oznacza, że każdemu to może się przytrafić. Wygórowane oczekiwania co do finansów w stosunku do niewielkich kwalifikacji zawodowych to jeden z najczęstszych błędów rekrutacji. Pracodawca nie będzie starał się za wszelką cenę zatrzymać kandydata, ponieważ na korytarzu czeka na rozmowę szereg innych chętnych. Jeśli oferowane zarobki nie są satysfakcjonujące, warto pomyśleć o poszerzeniu swoich kwalifikacji, by móc zaoferować więcej na rynku pracy.

Niekiedy przeszkodą w poszukiwaniu pracy mogą być tatuaże, piercing lub krzykliwy, nienaturalny kolor włosów. Prestiżowe firmy (choć nie tylko) nie mogą pozwolić sobie na zatrudnianie osób o niepoważnym wyglądzie. Taki styl kojarzy się bardziej z młodzieżowym buntem niż odpowiedzialnością. Tak samo należy uważać na treści udostępniane w Internecie. Pracodawca może z łatwością wpisać w wyszukiwarkę nazwisko kandydata i sprawdzić jego publikacje oraz zdjęcia, które nierzadko są kompromitujące.

Przyczyn bezrobocia może być wiele. Oczywiście nasz polski system i funkcjonowanie urzędów pracy nie są idealne i mogą być przyczyną braku pracy dla wielu starających się osób. Jednak istnieje mnóstwo przypadków, w których winę za brak odzewu ze strony pracodawcy ponosi sam kandydat. Ofert pracy jest wiele – można je znaleźć na portalach z ogłoszeniami o pracę (takich jak Szukam Pracy), w gazetach, w lokalnych ogłoszeniach. Czasem, aby zdobyć zatrudnienie, wystarczy tylko zmienić swoje własne podejście. Cierpliwość i pokora to klucz do sukcesu na początku ścieżki kariery.