Motywacja do działania – poszukiwanie pracy

Data dodania: 05.05.2017


Jeśli od dłuższego czasu jesteśmy osobą bezrobotną, znalezienie motywacji do działania może okazać się nie lada wyzwaniem. Poszukiwanie pracy wiąże się ze stresem i wysiłkiem, ale często również z nieurzeczywistnianiem naszych oczekiwań. Radzimy, jak poradzić sobie z tymi przeszkodami i odnaleźć motywację do działania, czyli poszukiwania pracy.

W pierwszej kolejności powinniśmy zmienić nasz sposób myślenia. Często osobom poszukującym pracy wydaje się, że nigdy nie znajdą odpowiedniego dla siebie stanowiska i bardzo szybko rezygnują z prowadzenia poszukiwać. Ciągłe wysyłanie dokumentów aplikacyjnych oraz uczestniczenie w bezowocnych rozmowach o pracę może zasiać w nas ziarno niepewności. Jednak nie możemy dać się ponieść emocjom, ponieważ jedynie konsekwentne dążenie do celu sprawi, że osiągniemy wymarzone efekty, a tym samym sukces.

Możemy również podjąć próbę odświeżenia dokumentów aplikacyjnych. Zweryfikujmy zawarte w nich informacje, zmieńmy stare zdjęcie do CV i napiszmy nowy list motywacyjny (nie zapominajmy oczywiście o tym, że zarówno życiorys jak i list muszą być odpowiednio dopasowane do każdego pracodawcy) – świeży, wyróżniający się wygląd CV na pewno przykuje uwagę wielu pracodawców
i pomoże nam szybkiej znaleźć pracę. Jeśli jesteśmy osobami bezrobotnymi i już od dłuższego czasu nie kontaktowaliśmy się z żadnym potencjalnym pracodawcą, obowiązkowo musimy odnowić informacje znajdujące się w naszych dokumentach.

Musimy odszukać prawdziwy powód, dla którego potrzebujemy pracy w swoim życiu. Najczęściej pojawiającą się motywacją jest bodziec finansowy i nie ma w tym absolutnie niczego złego, jednak taki sposób samo-motywacji może bardzo obciążyć nas psychicznie, szczególnie gdy mamy na utrzymaniu rodzinę i jesteśmy jedynym żywicielem. Powinniśmy się kierować chęcią samorealizacji i wykorzystania swoich talentów i umiejętności. Nawet najmniejsza potrzeba kontaktu z innymi ludźmi lub chęć obcowania ze światem zewnętrznym są świetnymi zalążkami motywacji do poszukiwania pracy.

Drobnymi kroczkami do celu – nie musimy od razu zostać prezesem dobrze prosperującej firmy. Wyznaczajmy sobie małe cele, które powoli będziemy realizować. Możemy zacząć od prostego i szybkiego założenia konta na szukampracy.pl i każdego dnia wypełniać nowe rubryki w kwestionariuszu. Następnie będziemy mogli zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i kiedy poczujemy, że jesteśmy gotowi do składania dokumentów aplikacyjnych, będziemy mogli wybrać odpowiednie przedsiębiorstwo i zgłosić się do podjęcia pracy na wymarzonym stanowisku.


szukam pracy